ȘTIRI

Studiu HSBC: Aurul revine în centrul strategiilor de investiții globale.

Tavex România raportează o creștere de peste 56% a cererii de aur de investiții în prima jumătate a lui 2025

  • Studiu HSBC:Ponderea aurului și a metalelor prețioase în portofoliile de investiții a crescut cu 120% față de anul trecut
  • 1 din 2 investitori intenționează să includă aurul în portofoliu în următoarele 12 luni
  • Investitorii cu averi semnificative și-au redus nivelul de cash cu aproape 40% pe fondul scăderii dobânzilor, dar și-au dublat alocările către active alternative și aur


București, 7 iulie 2025: Într-un context global marcat de incertitudine economică, creștere structurală a inflației și randamente tot mai scăzute ale activelor tradiționale, investitorii din întreaga lume se reorientează masiv către aur și active alternative. Aceste concluzii reies din cea mai recentă ediție a raportului HSBC Global Affluent Investor Snapshot 2025, realizat de Hongkong and Shanghai Banking Corporation, una dintre cele mai mari și mai cunoscute bănci din lume. Raportul a analizat comportamentul a peste 10.000 de investitori ce dețin active cu valori cuprinse între 100.000 și două milioane de dolari, din 12 piețe internaționale.

Datele colectate arată o schimbare semnificativă în structura portofoliilor personale: aurul a crescut spectaculos ca pondere, de la 5% în 2024, la 11% în 2025, marcând o creștere de 120%. De asemenea, unu din doi investitori intenționează să includă aurul în portofoliul său în următoarele 12 luni, în timp ce 28% se declară interesați de forme digitale ale aurului, iar 41% optează pentru aur fizic, sub formă de lingouri și monede.

Deși România nu a fost inclusă oficial în studiul HSBC, potrivit experților Tavex România, tendința globală se resimte tot mai clar și pe plan local.

În prima jumătate a anului 2025, am raportat o creștere de peste 56% a cererii de aur de investițiiîn comparație cu aceeași perioadă a anului trecut. Din ce în ce mai mulți români cumpără lingouri și monede de aur nu numai ca o asigurare împotriva inflației, ci și ca parte a unei strategii pe termen lung pentru a-și păstra valoarea economiilor și ca diversificare a portofoliului investițional”, spune Victor Dima, Managerul Departamentului de Trezorerie Tavex România.

Cantitatea de aur vândută de Tavex în România a crescut cu aproape 60% în prima jumătate a anului față de primele șase luni ale anului trecut. Cea mai mare creștere s-a observat în cazul produselor de până la cinci grame, ceea ce sugerează că tot mai mulți români, în special cei care fac primii pași în lumea investițiilor, preferă să înceapă cu achiziții mici, construindu-și treptat expunerea la aur fizic. Este un semnal încurajator care reflectă un interes crescut pentru diversificarea portofoliilor, protejarea economiilor de efectele inflației și menținerea puterii de cumpărare într-un climat economic marcat de incertitudine.

Potrivit raportului HSBC, acest reviriment al aurului are loc într-un moment în care acțiunile, deși rămân cel mai deținut activ financiar, reprezentând aproximativ 45% din portofolii, nu mai generează același entuziasm. Intențiile de creștere a expunerii la acțiuni sunt limitate, acestea fiind considerate de investitori un activ deja „saturat”, fără un potențial comparabil cu cel al activelor reale, cum ar fi aurul sau investițiile alternative. În paralel, ponderea activelor alternative s-a dublat, ajungând la 6% din portofoliu, iar lichiditățile au scăzut cu aproape 40% comparativ cu anul trecut, semn clar că investitorii preferă să își plaseze capitalul în active mai rezistente la volatilitate și inflație.

Regiunea Asia a înregistrat cele mai mari creșteri în alocarea către aur, semnalând o tendință regională accentuată: în Indonezia, aurul a ajuns la o cotă de 25% din portofolii (cu o creștere de 12 puncte procentuale), în timp ce în Malaezia și China continentală s-au înregistrat creșteri de 8 puncte procentuale, iar în India și Hong Kong de 7 puncte procentuale. Toate aceste date consolidează concluzia că aurul își recapătă rolul istoric de activ strategic într-un climat marcat de riscuri macroeconomice și geopolitice.

Aurul rămâne o alegere privilegiată pentru investitorii care caută siguranță, în contextul în care nu implică risc de contrapartidă și nu depinde de intermediari financiari sau instituții centralizate. Istoric, aurul și-a păstrat puterea de cumpărare în fața inflației, recesiunilor și instabilității geopolitice. Spre deosebire de alte active financiare, aurul este complet lichid, putând fi tranzacționat cu ușurință oriunde în lume.

Ne așteptăm ca interesul pentru aurul fizic de investiții în România să rămână ridicat în a doua jumătate a anului 2025, mai ales dacă rata inflației va continua să se afle la niveluri ridicate, dar și dacă incertitudinea economică datorată dezechilibrului bugetar va persista. Acest lucru va stimula cererea de active de refugiu pe termen lung. Dintre toate, aurul este în fruntea grupului”, adaugă Victor Dima.

Despre Tavex

Fiind cel mai mare comerciant de aur de investiții din Europa de Nord și un jucător din ce în ce mai important pe piața din România și Europa de Sud-Est, Tavex este un membru important al Grupului Tavid, înființat în 1991. Tavex și-a deschis porțile în România în 2019 și are deja trei birouri în București și unul în Cluj. Tavex oferă produse de aur și argint de investiții fizice, de înaltă calitate, dar și servicii de schimb valutar. Compania este specializată în oferirea de aur de investiții, inclusiv monede de aur și lingouri de aur, precum și argint de investiții, având în același timp condiții atractive de schimb pentru cele 46 de valute.

Tavex nu este doar o opțiune unde să investești în aur și să schimbi valută. Tavex are misiunea de a face lumea finanțelor mai accesibilă și mai ușor de înțeles. Credem în aur și în securitatea pe care o oferă tuturor.

S-ar putea să-ți placă și...